پشم سنگ یکی دیگر از عایق های مفید در بحث حرارتی و مورد نیاز در صنعت ساختمان می باشد .
پشم سنگ جزو خانواده عایق های حرارتی متشکل از الیاف معدنی است به همین دلیل گاهی به آن Mineral Wool هم اطلاق می شود . ماده اولیه و اصلی برای تولید این عایق ، سنگ بازالت ، از گروه سنگ های آذرین که بازمانده فعالیت های آتشفشانی است و در کشور ما به فور وجود دارد .
عایق پشم سنگ با شکل ها و ساختار های مختلف در ساختمان های مسکونی ، مجتمع های پتروشیمی پالایشگاه های نفت و گاز ، نیرو‌گاه ها و صنایع سنگین به عنوان عایق حرارتی و صوتی کاربرد گسترده ای دارد . علاوه بر آن پشم سنگ توانایی خوبی در تامین و حفظ مواد لازم برای رشد و نمو گیاهان دارد . به همین دلیل در کشاورزی بدون خاک نیز کاربردهای فراوان پیدا کرده است .

ویژگی های پشم سنگ :
۱-عملکرد در برابر آتش
یکی از مهمترین ویژگی های عایق پشم سنگ ، ایستایی آن در برابر آتش است ، پشم سنگ آتش گیر نیست و مشتعل نمی شود و در نتیجه به عنوان نوعی حفاظح در برابر آتش شناخته شده است .
۲- ویژگی های بیولوژیکی
الیاف پشم سنگ محیط مناسبی برای رشد آفت ، قارچ ، باکتری و حشرات موذی نیست و به عنوان یک ماده معدنی در برابر این انگل ها مصونیت دارد .
۳- سازگاری با محیط زیست
بین انواع عایق هایی که تا به حال در دنیا شناخته شده اند پشم سنگ بی ضررترین آنهاست و با محیط زیست کاملا سازگار است.
۴- قابلیت رسانایی حرارتی
از نظر علم ترمودینامیک ، انرژی حرارتی همواره تمایل دارد از طریق یک ، دو و یا هر سه پدیده همرفت ، هدایت و تابش از منبع گرم به سمت منبع سرد جریان یابد . این جریان انرژی حرارتی تا وقتی ادامه می یابد که هر دو منبع به یک دمای واحد ، که آن را دمای تعادل می ناکند برسند . عمل عایق حرارتی پشم سنگ بدین گونه است که از انتقال انرژی حرارتی از هر سه طریق فوق جلوگیری می کند و درنهایت جریان انرژی قطع می شود و یا به حداقل می رسد . این خصوصیت مبنای صرفه جویی در مصرف انرژی به وسیله عایق کاری است .
۵- محدوده دمای کارکرد :
ایستایی موثر محصولات پشم سنگ در براربر دما در محدوده ۲۵۰- تا ۸۰۰+ درجه سانتی گراد است . الیاف پشم سنگ در مقابل شعله مستقیم آتش تا ۴ ساعت مقاومت می کنند . نقطه ذوب این الیاف بیش از ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد است و توانایی کار مداوم در دامنه دمایی ۱۵۰- تا ۷۰۰+ درجه سانتی گراد را دارند .
۶- ویژگی های آکوستیکی :
عایق پشم سنگ از دو طریق به کاهش صدا کمک می کند ، با کاهش انتقال صدا در میان اجزا متشکله سازه و یا جذب صدا در سطح